Pozycjonowanie w Google Maps jest ważnym elementem działań SEO dla firm, które świadczą usługi lub sprzedają swoje towary lokalnie. W chwili obecnej Google bardzo mocno regionalizuje wyniki wyszukiwania i dla wielu zapytań prezentuje regionalne strony oraz 3-pak map z wynikami firm dopasowanymi do obszaru, z którego nastąpiło wyszukanie.

Obecność w 3-paku map Google

Dla firm, które oferują swoje usługi lokalnie, obecność w boksie z mapami w wynikach wyszukiwania jest kluczowe dla pozyskiwania ruchu na stronie www i zwiększenia odwiedzin lokalu (przez realnych klientów).

Niestety bardzo często zdarza się, że właściciele lokalnych firm, sklepów czy lokali usługowych, zupełnie nie dbają o ten sposób promowania swojego biznesu w Google. Zdarza się, że firmy nie posiadają nawet utworzonej wizytówki w Google Maps. Tymczasem obecność w Mapach Google może być jednym z najlepszych sposobów na pozyskanie ruchu w swoim lokalu (tego wirtualnego i realnego).

 

Jak działa ranking Google Maps i jak ustalane są pozycje w mapach?

Algorytmy odpowiedzialne za ustalanie pozycji w mapach i rankingu wizytówki firmy, bazują na kilku głównych czynnikach. Niestety na niektóre z nich, jak np. „odległość” nie mamy żadnego wpływu – w tym wypadku wszystko zależy od lokalizacji wyszukującego oraz firmy.

Poniżej przedstawiamy główne czynniki rankingowe wraz z ich krótkim opisem.

 

1.Trafność

Trafność określa dopasowanie „tematyki” wizytówki firmy w Google Maps do zapytania wpisanego przez użytkownika. Podanie szczegółowych informacji o firmie pozwoli na jej lepsze dopasowanie przez algorytmy Google do konkretnych zapytań użytkowników. Ważne jest tutaj, aby wizytówkę uzupełnić o dużą ilość zdjęć oraz maksymalną ilość podkategorii.

 

2.Odległość

Odległość jest jednym z głównych czynników, które wpływają na to, które konkretnie wizytówki pojawią się w wynikach wyszukiwania, a przede wszystkim w 3-paku map. Google bardzo często dopasowuje wyniki wyszukiwania do aktualnego położenia wyszukującego.

Bardzo często bywa tak, że osoba, która wyszukuje daną frazę na północy miasta, dostaje całkowicie inne firmy w mapach, niż osoba wyszukująca tą samą frazę, w tym samym czasie z centrum czy południowej części danego miasta. Algorytmy dopasowują punkty najbliższe danemu wyszukaniu i bardzo często pokazują tylko wycinek konkretnego rejonu. Nie jest to jednak regułą.

 

3.Rozpoznawalność

Rozpoznawalność to popularność danego miejsca w sieci i w świecie rzeczywistym. W oficjalnej dokumentacji Google napisano, że miejsca, które są stosunkowo dobrze znane w świecie rzeczywistym, a mniej w wirtualnym (jak muzea, hotele, zabytki itp.) mogą być „automatycznie” mocniej promowane w Google Maps.

Jeśli chodzi o rozpoznawalność miejsc w odniesieniu do wizytówek lokalnych firm, głównym czynnikiem, który wpływa na ich lepszą widoczność w jest ich popularność w sieci.

Na to składa się kilka głównych czynników, są to m.in.:

  • Liczba i jakość opinii danego punktu w Google Maps.
  • Informacje i wzmianki o firmie w sieci, np. w katalogach firm, forach, w artykułach itd.
  • Pozycja firmy w zwykłych wynikach wyszukiwania.

 

4.Jakość i optymalizacja wizytówki

Ostatnim z czynników, mającym wpływ na widoczność wizytówki w mapach Google jest odpowiednie uzupełnienie i optymalizowanie wizytówki firmy.

Przez optymalizację wizytówki należy tutaj rozumieć jej pełne i poprawne uzupełnienie. Należy zadbać o to, aby wypełnić w niej wszystkie możliwe pola, wrzucić dobrej jakości zdjęcia oraz aktywnie pozyskiwać opinie.

 

Od czego zacząć pozycjonowanie w Google Maps?

1.Utworzenie dobrego wpisu w mapach Google

Pierwszym i najważniejszym krokiem jest utworzenie wpisu swojej firmy w Google – Miejsca dla Firm. Warto przyłożyć się do tego już na samym początku, ponieważ zmiany wykonane dla nowych punktów, w późniejszym czasie bardzo często wymagają akceptacji moderatora. A to często wiąże się z karami za „przeoptymalizowanie” wizytówki. Kary nakładane są najczęściej za upychanie słów kluczowych w nazwach wizytówek (zabieg te podciąga je wyżej na dane słowa kluczowe). W przypadku, gdy zrobimy to jeszcze przed etapem weryfikacji kodem, bardzo często udaje się takie słowo kluczowe w nazwie wizytówki przemycić.

Tworząc wpis firmy w Mapach Google, koniecznie należy zadbać o to, aby uzupełnić go w 100%. Koniecznością jest pełne uzupełnienie wszystkich dostępnych pól oraz wykorzystanie wszelkich dodatkowych elementów, które mogą wyróżnić wizytówkę na tle konkurencji. Podczas tworzenia wizytówki firmy w Google Maps, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na:

  • Dopasowanie swojej firmy do odpowiedniej kategorii głównej,
  • Dopasowanie swojej firmy do odpowiednich dodatkowych podkategorii,
  • Odpowiednią optymalizacja nazwy firmy w Google Maps,
  • Podanie aktualnych godzin pracy,
  • Wrzucenie dużej ilości zdjęć firmy (zdjęcia z zewnątrz, zdjęcia parkingu, zdjęcia pomieszczeń, produktów, itd.),
  • Wykorzystanie unikalnego numeru telefonu (nie użytego w żadnej innej wizytówce w Google Maps),
  • Weryfikację swojej firmy przy pomocy kodu z pocztówki Google,

 

#Ciekawostka

Utworzenie wpisu firmy w Google Maps w mniejszych miejscowościach może pozwolić na wygenerowania dodatkowego boksu firmy (po prawej stronie wyników) dla słów kluczowych związanych z jej działalnością:

Pozycjonowanie w mapach Google

2.Działania SEO i wzmacnianie widoczności utworzonej wizytówki

Po utworzeniu wizytówki firmy w Google Maps, przychodzi czas na działania, które wzmocnią popularność i widoczność wizytówki. Rozróżniamy tutaj działania bezpośrednio na wizytówce firmy w Google Maps oraz poza nią.

 

2.1.Działania SEO na wizytówce w Google Maps.

Kluczem do zwiększenia widoczności wizytówki będą opinie, które należy pozyskiwać od swoich klientów. Liczne testy dowodzą, że obecność dodatkowych słów kluczowych w opiniach wystawianych przez klientów przyczynia się do zwiększenia widoczności wizytówek na te konkretne słowa kluczowe. Pozyskiwane opinie powinny być tworzone naturalnie – czyli w różnych odstępach czasów oraz z kont Gmail prawdziwych użytkowników. Warto zachęcać swoich klientów do wystawiania pozytywnych oraz rozbudowanych opinii np. poprzez zaoferowanie im rabatu czy po prostu zapytanie o to po wykonaniu usługi.

Jeśli uda nam się pozyskać trochę opinii, warto pamiętać, aby na każdą z nich odpowiedzieć i podziękować.

Z pozostałych działań, które należy wykonywać na wizytówce pozostaje jeszcze jej aktualizacja. Od czasu do czasu, warto wrzucić na nią nowe zdjęcia, np. produktów.

 

2.2.Działania związane z promocją wizytówki Google Maps w sieci

Oprócz działań na wizytówce należy zadbać o działania poza nią, czyli w Internecie. Chodzi tutaj o to, aby o firmie, której wizytówkę chcemy wypromować w mapach, mówiono w sieci. Generując wzmianki o swojej firmie należy pamiętać o tym, aby w ich treści występowała nazwa firmy (najlepiej spójna z tą z Google Maps) i jej dane teleadresowe. Algorytmy Google rozpoznają adres i nazwę danego punktu Google Maps, generowanie „wystąpień” tych elementów w sieci spowoduje zwiększenie autorytetu punktu w mapach. Tego typu wzmianki można generować w wielu popularnych źródłach. Są to np. katalogi firmy, katalogi stron, fora internetowa, artykuły sponsorowane, strony zapleczowe itd.

 

Podsumowując

Pozycjonowanie firmy w Google Maps wymaga od firm dodatkowych działań związanych z tzw. lokalnym SEO. Działania te różnią się nieco od tradycyjnych form pozycjonowania stron www.

Mapy Google posiadają swoje algorytmy i czynniki rankingowe, które razem przekładają się na widoczność danego punktu. Działania te wymagają odpowiedniej wiedzy oraz doświadczenia, bowiem łatwo narazić się tutaj na karę czy filtr.

Aby „wypozycjonować” punkt w Google Maps koniecznie należy podjąć działania optymalizacyjne oraz tzw. skutecznie realizować tzw. „lokalny linkbuilding”.

Autor: Optima Media

Wróć

Zbuduj marketing swojej firmy.
Zamów bezpłatną konsultację

Adrian Tureniec
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych przez firmę Xelibri s.c. w celu przeprowadzenia konsultacji.
W ciągu 30 minut konsultacji omówimy Twoją sytuację oraz przedstawimy strategię pozyskiwania leadów wysokiej jakości.

Kategorie na naszym blogu

Zbuduj marketing swojej firmy.
Zamów bezpłatną konsultację

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych przez firmę Xelibri s.c. w celu przeprowadzenia konsultacji.
W ciągu 30 minut konsultacji omówimy Twoją sytuację oraz przedstawimy strategię pozyskiwania leadów wysokiej jakości.
Google Partner

Agencja Optima Media jest partnerem Google, Certyfikat Google Partners potwierdza najwyższą jakość świadczonych usług z zakresu marketingu internetowego.